Wykład poniedziałkowy

Wykład poniedziałkowy

Wykład poniedziałkowy

28 maja, 2018
18.30 - 19.45
Centrum Interpretacji Zabytku

Hawr. Integracja tradycji i modernizmu

Hawr, francuskie miasto portowe nad kanałem La Manche, było wielokrotnie bombardowane od upadku Francji w 1940 do lądowania aliantów w Normandii w 1944 roku. Po wyzwoleniu do jego odbudowy zatrudniono Auguste’a Perreta, jednego z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych architektów francuskich. Sporządzony przez niego plan uwzględniał tradycję miejsca, ale wprowadzał nowoczesną zabudowę, której głównym materiałem był beton.

Cykl wykładów: Rotterdam, Hawr, Drezno. Nie tylko Warszawę odbudowano 

Odbudowa Warszawy po drugiej wojnie światowej była procesem długim, skomplikowanym, budzącym skrajne emocje i bardzo kontrowersyjnym. Zdaniem jednych zmiany koncepcji urbanistycznych oraz założeń estetycznych doprowadziły do chaosu przestrzennego, inni dostrzegają pozytywną stronę różnorodności. W tym kontekście interesujące jest to, jak poradzono sobie z przywracaniem do życia innych poważnie zniszczonych miast europejskich. Czy była to bardziej odbudowa, czy też przebudowa? Seria trzech wykładów poświęcona jest miastom, które – podobnie jak Warszawa – dotkliwie ucierpiały podczas wojny, a tragedia ta stała się punktem wyjścia do realizacji odmiennych wizji organizacji przestrzeni i dialogu z przeszłością.

Krzysztof Mordyński, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant Instytutu Sztuki PAN, kustosz w Muzeum UW, autor wystaw muzealnych, zajmuje się historią urbanistyki i architektury, ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego w Warszawie.