Wykład poniedziałkowy

Wykład poniedziałkowy

Wykład poniedziałkowy

16 kwietnia, 2018
00.00
Centrum Interpretacji Zabytku

Ogród chiński. Niezmienność i tradycja

Kulturowy krajobraz Dalekiego Wschodu jest dla Europejczyka rozpoznawalny i niezwykle sugestywny. Doskonałym tego przykładem są tradycyjne założenia ogrodów: chińskich, japońskich czy koreańskich – niezmienność, osadzenie w tradycji w odróżnieniu od zmieniającej się dokoła przyrody. Ich wpływ na formę ogrodów w Europie był bez precedensu. Symbolika założeń czy stosowanych gatunków drzew nie jest jednak dla nas zawsze zrozumiała. Cykl wykładów o dalekowschodnich ogrodach przybliży te unikalne wszechświaty, gdzie sezonowość i przemijanie pór
roku ma niebagatelne, również symboliczne, znaczenie.

Ogrody świata na Liście UNESCO 

Kultura Chin zaskakuje pod każdym względem. Znakomitym przykładem jest chińska sztuka ogrodowa, której stylistyka zawarzyła w sposób bezprecedensowy na formę ogrodów europejskich w XVIII wieku. Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmuje 52 obiekty kultury i natury zachowane do dziś w Chinach, co sprawia, że zajmują na niej drugie miejsce tuż za Włochami (z 53 obiektami). Ogród chiński to fenomen niezmienności głęboko osadzonej w tradycji. Ogrody w mieście Suzhou, ogrody Pałacu Letniej Rezydencji, Zakazanego Miasta w Pekinie czy założenia ogrodowe nad jeziorem Zachodnim w Hangzhou to niewątpliwie jedne z najznakomitszych przykładów hińskich osiągnięć w tej sferze. Wpisana w nie symbolika skrywa wiele tajemnic, dla Europejczyka nie zawsze jest zrozumiała.

Barbara Maria Werner, historyczka sztuki, wykładowca, specjalistka w zakresie historii i rewaloryzacji ogrodów zabytkowych i krajobrazu kulturowego, członek Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członek Prezydium PKN ICOMOS i Międzynarodowego Komitetu ICOMOS-IFLA ISCCL, była wiceprzewodniczącą tego komitetu na Europę, opiniodawca wpisu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z ramienia ICOMOS, główny specjalista ds. ogrodów historycznych Muzeum Łazienki Królewskie. Publikuje na temat ochrony i rewaloryzacji ogrodów zabytkowych, bierze udział w specjalistycznych konferencjach krajowych i międzynarodowych.